Poselství pro mou dceru a nakonec vlastně všem ženám…

Nedávno jsem se zamýšlela nad tím, jak doopravdy vnímám výchovu já a jaká je role rodiče. Co všechno svým dětem chceme předat, kam je směrovat a vést? Nejsem zastáncem výchovy bez pravidel, protože jsou pro děti důležitá, na druhou stranu vím, že jen na pravidlech výchova být postavena nemá a ani nemůže.

Přála bych si, ukázat své dceři svým příkladem správné hodnoty a nejvíc ji navést k uvědomování si hodnoty vlastní. Netuším, jestli ji bude bavit matematika nebo spíš čeština nebo třeba úplně něco jiného. Nevím, jestli bude chtít být zubařka, astronautka nebo krotitelka tygrů (ty jsou u nás nyní v oblibě :)).

To jsou rozhodnutí, která budou vždy na ní a já ji k tomu mohu říct svůj názor, pokud mě požádá, ale rozhodovat za ni nemohu. A ani nechci.  Má svoji vlastní cestu, já ji mohu nabídnout inspiraci a jiný pohled na věc, ale ona musí být ta, co si zvolí svůj směr.

Napsala jsem pár věcí, které bych si přála své dceři předat a které, když si z naší výchovy odnese, považuji to za úspěšně splněnou misi. 🙂 A možná to bude pro někoho divné, ale já jsem si jistá, že opravdu nic víc není potřeba. Vše ostatní totiž zvládne sama.

Když jsem si ty jednotlivé body četla, problesklo mi hlavou, že to možná není jen pro mou dceru, ale je to pro každou z nás. Ať už nám je pět, třicet nebo sedmdesát. On v tom ve finále totiž není žádný rozdíl. Vnímám tyto věci stejně hodnotné a stejně pravdivé, ať už jsi malá holčička, máma, babička nebo prababička. Z toho důvodu tato slova posílám dál, i přesto, že byly původně určené mé malé dračici, která s láskou objevuje svět…

Jsi už teď dokonalá a jedinečná. Není potřeba to ničím a nikomu dokazovat. Nikdo na světě není jako ty a nikdy nebude. Važ si vždy sama sebe a to v každém ohledu. Tvou hodnotu a lásku k sobě není potřeba opírat o názory druhých, ani o nic ve vnějším světě. Na tom nezáleží. Důležité je, co cítíš uvnitř sebe a to si nikdy nenech vzít.

Měj sama sebe vždy na prvním místě a nikdy nedělej nic na úkor sebe. Neposlouchej, když ti někdo bude tvrdit, že je to sobectví. Protože to není pravda. Je to přesně naopak. Kdo sám září, zapaluje, inspiruje, pomáhá a rozdává lásku mnohem víc než ten, kdo žije v oběti pro ostatní a má sebe na posledním místě. Pokud budeš přebírat problémy a jejich řešení za druhé, tobě to energii jen bere a druhému bráníš v jeho posunu a vývoji. Vždy dělej to, co cítíš, že je pro tebe nejlepší. Zároveň však se stejnou láskou respektuj ostatní a to, že oni mají nárok na to samé. A tak je to v pořádku.

Není potřeba bát se změn a nových věcí, protože o tom život právě je. Je normální jít stále kupředu, ale směrem, kde se cítíš dobře. A pokud ti věci nejdou napoprvé, stačí to zkusit víckrát. Když to stále nepůjde, vyber si klidně něco jiného. Není potřeba umět všechno. Naopak to využívej jako výhodu a ukazatel, čím se máš v životě zabývat a ostatní hoď za hlavu. Nauč se pořádně to, co je tvá silná stránka a co tě baví. To rozvíjej a věnuj se tomu na maximum. Z ostatního si nikdy nedělej hlavu.

Přijmi, že máš neomezené možnosti. Jediné nutné hranice jsou ty, které jsme si vzájemně (ať už spolu nebo s druhými lidmi) domluvili proto, abychom se spolu cítili dobře. Ty s láskou respektuj a vnímej je jako definici svobodného prostoru a vůle svojí i lidí kolem tebe. Žádné jiné hranice neexistují a vytváří je jen naše mysl a naše ego. Je to lež a iluze. Neexistují hranice pro to, co v životě můžeš nebo nemůžeš dokázat, na co máš anebo nemáš, kým můžeš nebo nemůžeš být. Můžeš naprosto cokoliv. Proto se nikdy nespokoj s ničím, v čem nejsi šťastná.

Na tvůj život nemají žádný vliv vnější okolnosti. Je to přesně naopak. První si věci tvoříš uvnitř sebe, teprve potom vznikají navenek. Pokud sama nedovolíš, aby tě věci zvenčí ovlivňovaly, ovlivňovat tě nebudou. Štěstí je pouze v nás samotných. Nepotřebuješ k němu ostatní. Je to pouze o tvém rozhodnutí a absolutní víře, že se ti vždy bude dít to nejlepší pro tebe. Když tohle v sobě přijmeš, vše k tobě přijde samo tak, jak si sama budeš přát. A úžasní lidé kolem tebe k tomu budou jako krásný bonus a přesně to, co si zasloužíš. Ale vždy to začíná u tebe. Proto se nikdy nestav do role oběti a nesváděj nic na vnější svět. Přijmi místo toho zodpovědnost za svůj život a fakt, že vše ve tvém životě se děje proto, že sis to předem vybrala a vybíráš stále. Pokud to uděláš, můžeš změnit cokoliv a žít život podle svých představ.

Věci často nejsou tak, jak na první pohled vypadají. Věř více tomu, co cítíš než tomu, co vidíš nebo kdokoliv říká. Věř intuici a svým pocitům. Přesně ti vždy ukáží, kterou cestou jít a čemu se naopak vyhnout. Pocit uvnitř tebe nikdy nelže.

Každá situace má vždy řešení. Pokud ho neznáš teď, přestaň ho vymýšlet, protože se ti to stejným úhlem pohledu nejspíš stejně nepodaří. Nauč se důvěřovat vesmíru. Vždy má pro tebe připravené ty nejlepší možnosti. Jen ho musíš nechat, aby pracoval pro tebe. Tak to bylo původně zamýšleno, než jsme nabyli dojmu, že to zvládneme lépe a začali mu do toho zasahovat. Je pošetilé myslet si, že jsme mocnější než vesmír. Věř mi, pokud mu začneš dávat prostor, zásadně to změní tvůj život.

Hraj si, bav se a tvoř si svou realitu. Urči si, co chceš a v čem se cítíš dobře. Neboj se žádat opravdu velké věci. Není rozdíl mezi panenkou, co si přeješ, místem na parkování nebo krásným domem na pláži. To opět rozlišuje naše mysl. Vesmír je připraven dát ti cokoliv. S absolutní jistotou a důvěrou požádej, stačí jednou. Buď si jistá, že si tě příležitost nebo ta daná věc najde. Vždy čekej na další impuls, který tě vede k cíli. Ten nikdy nepřijde pod tlakem nebo v urputnosti. Jen věř, čekej a buď připravená přijmout to nejlepší. Zásadní je tvá důvěra a jistota, že se to stane. Neupínej se nikdy na to, jakým konkrétním způsobem k tobě mají věci přijít, protože to je často úplně jiná cesta, než bychom čekali. Ale když mu dáš svou důvěru a opřeš se o vnitřní jistotu, přitáhne ti života ještě lepší verzi, než si teď umíš představit. Nechávej se překvapit. 🙂

Nedávej pozornost tomu, co nefunguje. Když něco ve tvém životě dře, nefunguje nebo je to těžké, nauč se to vnímat jako znamení, že to do tvého života nepatří. Jakmile ve svém životě necháváš něco, co není funkční a cítíš se v tom špatně, ovlivňuje to i tvoje další oblasti. Čím víc věci řešíš a věnuješ jim pozornost, tím je jen posiluješ. Nauč se to nechat být. Poděkuj za tenhle kontrast, díky kterému víš, že tohle není tvá cesta a přestaň tomu věnovat jakoukoliv další energii. I když se ti něco nepodaří, nevyčítej si to. Byla to tvá volba, zkusila jsi to a teď víš, že to v životě nechceš. Místo toho požádej o náhradu, která je v souladu s tím, v čem budeš šťastná. Ať se děje to nejlepší pro tebe a vidíš další možnosti. A pak jen s důvěrou chvíli vydrž a uvidíš, že se vždy objeví. Smyslem našeho života je, abychom byli spokojení a naučili se, že si můžeme tvořit svůj svět bez omezení. Proto je potřeba první odstranit to nefunkční, aby to lepší mělo kam přijít. Platí to naprosto vždy.

Neber život tak vážně. Když pochopíš tu obrovskou sílu, kterou máš, budeš-li v souladu s bohem/vesmírem/zdrojem (ať už tomu budeš říkat, jak chceš), zjistíš, že je všechno jedno. Můžeš totiž požádat o cokoliv a pokud tomu budeš důvěřovat, dovede tě to, kam budeš chtít. Všechno má řešení a ke všemu vede spousta cest. A vůbec nevadí, že v současné chvíli konkrétní řešení nevidíš. Požádej, důvěřuj a dostaneš ho.

Žádej to nejlepší pro sebe a nikdy se nespokoj s ničím méně. Všechno je možné, pokud si sama zbytečně nestanovíš hranice. Jednej vždy v pravdě a lásce. Neexistuje nic, co by bylo silnější než láska a nic, co by bylo pravdivější než tvůj vnitřní hlas.

Všechno je už hotové a všechno je v pořádku. Stačí to jen přijmout a uvěřit. Pak neexistuje nic, co bys nemohla vytvořit. Vždy máš možnost volby. Zvol si ten nejkrásnější život podle sebe a budeš ho takový mít.  A já vím, že budeš.

Ať uděláš cokoliv, pro co se rozhodneš srdcem, vždy to bude správně. Já budu vždy respektovat tvou volbu a stát při tobě.

Miluji tě z celého srdce

Máma

 

 

 

 

 

Business mentor a kouč pro ženy, které chtějí podnikat online, majitelka eshopu www.nepetka.cz
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů